KARGO POLİTİKASI 

 

 

Kargo politikamız çerçevesinde AGX DIŞ TİCARET VE PAZARLAMA LTD. ŞTİ. (AGX Dış Ticaret)’ne ait iştebu web sitesi (agxdisticaret.com) üzerinden yapılan online alışverişlerde aşağıdaki hükümler uygulanmaktadır. 

 

 

 

 

 

1) Sipariş verirken lütfen teslimat adresinizi ve gerekli bilgilerinizi doğru ve eksiksiz biçimde belirttiğinizden emin olunuz. Teslimat işlemleri sırasında herhangi bir değişiklik yapmak isterseniz müşteri hizmetlerimizle iletişime geçebilirsiniz. Müşteri tarafından iletilmiş olan teslimat bilgilerinden doğacak sorunlardan müşteri (alıcı) sorumludur. 

 

 

2) Teslimat bilgilerinden kaynaklanan iade kargolar için iade kargo ücreti ve geri gönderim ücretleri müşteri (alıcı) tarafından karşılanacaktır, alıcı tarafından ödeme yapıldıktan sonra kargo tekrar gönderilir. Bu husustaki kargo masraflarının satıcı tarafından karşılanmasının gerekmesi hâlinde, satıcının alıcıya yönelik rücu, hapis, mahsup, takas hakkı saklıdır. 

 

 

3) Ücretsiz kargo gönderimi veya elden teslimata ilişkin inisiyatif AGX Dış Ticaret firmasına aittir. 

 

 

4) Haklı bir gerekçe olmaksızın yapılacak iadelerde iade kargo masrafı müşteriye (alıcıya) aittir. 

 

 

5) Kargo gönderilerinde oluşacak hasar ve zararlarda alıcı (müşteri), iade edeceği ürünü hasar tutanağı ile göndermesi gereklidir. Hasar tutanağının kargo görevlisi ile birlikte tutulması gerekmektedir. Hasar tutanağı olmayan iade işlemleri gerçekleşmez. Yırtılmış, ezilmiş veya açılmış paketi kesinlikle teslim almayınız. Bu uyarıların dikkate alınmaması hâlinde teslim alınan ürünün sorunsuz teslim alındığı kabul edilmektedir. 

 

 

6) Alıcıya (müşteriye) teslim edilen ürünün faturası (iade edilmek istenen ürünün faturası kurumsal ise, iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası) ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. (Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri iade faturası kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır. Varsa alınmış olan kargo tutarı iade edilmez). Fatura üzerinde doldurulmuş imzalı iade sebebiyle ilgili bilgi bulunmalıdır. İade edilecek ürünlerin kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak, yeniden satılabilir durumda teslim edilmesi gerekmektedir. 

 

 

7) Alıcının (müşterinin) kusurundan kaynaklanan bir nedenle malın değerinde bir azalma olursa veya iade imkansızlaşırsa alıcı kusuru oranında satıcının zararlarını tazmin etmekle yükümlüdür. 

 

 

8) Kargo taşıma esnasında oluşacak sorunlardan AGX Dış Ticaret sorumlu değildir. 

 

 

9) Kargo teslim süresi (teslimat süresi) kargo firmasına bağlıdır. AGX Dış Ticaret ile ilgisi yoktur. Kargo ile ilgili sorunlarda kargo firması ile iletişime geçilmelidir. Müşteri memnuniyeti ilkemiz çerçevesinde ürünlerinizi en kısa sürede elinize ulaştırmak üzere hareket etmekteyiz. 

 

 

10) Ürünler uygun paketleme, koruma önlemleri alınarak güvenli ve sağlam şekilde gönderilmektedir. Ürünün cinsine/özelliklerine bağlı olarak kargo firması özenle seçilmektedir. 

 

 

11) Web sitesinde satın alma butonu aktif olan ürünler stoklarımızda ya da tedariğe açık demektir. Nadiren karşılaşılabilecek stok sorunlarında ise irtibat telefonlarınızdan veya e-postanızdan mutlaka size ulaşılarak haber verilecektir. Size ulaşabilmemiz için lütfen kişisel bilgilerinizi eksiksiz doldurunuz. 

 

 

12) Stok tutulmayan ürünlerin temin edilememesi durumunda, satıştan vazgeçme hakkı saklı tutulur. Bu durumun, sepetteki bazı ürünler için ortaya çıkması halinde; müşteriden hesap bilgileri alınarak, bilgilerin gelmesini takip eden 7 iş günü içerisinde oluşan fark iade edilir. Ödeme kredi kartı ile yapılmışsa iade işlemi kredi kartına yapılacaktır. Banka işlemlerinden doğabilecek gecikmeden dolayı firmamız sorumlu tutulamaz. Genelde iadeler bankalar arası mahsuplaşma sebebiyle kredi kartlarına 3-10 gün içerisinde yansımaktadır. 

 

 

13) Yurt dışı teslimat talep etmeniz hâlinde müşteri hizmetlerimizle iletişime geçmeniz gerekmektedir. 

 

 

14) Ürünlerin kargoya teslimat günleri pazar günleri hariç her gündür. Teslimat süresi kargo şirketine bağlı olarak değişebilmektedir. 

 

 

15) Bu politikada yer almayan ilgili konular hakkında Mesafeli Satış Sözleşmesi hükümleri, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve diğer ilgili kanun hükümleri uygulama alanı bulacaktır. 

 

 

 

 

 

Kargo politikamız, siz değerli müşterilerimiz için alışveriş deneyiminizi keyifli ve sorunsuz hâle getirmek amacıyla oluşturulmuştur. Müşteri memnuniyeti en temel önceliklerimizdendir. Tüm siparişlerinizin güvenli ve hızlı şekilde sizlere ulaşmasını sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapmaktayız. 

 

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR